Bir Narsist Örneği Olarak Abdullah Öcalan..

Erich Fromm, ‘Sevginin ve Şiddetin Kaynağı’ adlı kitabında dünyada ki en büyük narsistin Adolf Hitler olduğunu söyler. Düşüncesini ispatlamak için öne sürdüğü argümanları kabul edersek, basına sızan İmralı tutanakları bize gösteriyor ki Türkiye’nin de en büyük narsisti Abdullah Öcalan’dır.

Öcalan’ın tutanaklarda ki açıklamaları en sorunlu narsistin yapacağı türden. Ak Parti’ye iktidarı kendisinin sunduğunu ve darbeyi önlediğini düşünüyor olması örnek verilebilir. Kendisini kusursuz ve yüce bir noktaya koymuş gibi duruyor. Birçok şeyi kendi iradesi ile yönetildiğini düşünüyor.

Kürt sorunu ya da demokratik açılım diye adlandırdığımız olguların en önemli ayağını kuşkusuz ki diyalog oluşturuyor. Halk bazında her sorunun özgürce konuşulduğu bu dönemde kritik noktadakilerin mutedil açıklamalar yapması zaruridir.

İmralı’nın bu sözleri, daha doğrusu bu psikoloji benim çözüme yönelik umudumu kısa vadede azalttı ama sürecin devam etmesi vatandaşa sorunun nerede ve niye tıkandığını göstermek gerekiyor. Süreci sağduyu ile gözlemleyen halk Öcalan’a yani PKK’ya olan desteğini müspet ya da menfi yönde kullanacaktır.

Ve belki de sonuca bu şekilde ulaşılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: