İnsani Finans

16/17 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı, Müsiad, TKBB ve TOBB’un düzenlediği ”İnsani Finans” başlıklı organizasyona katıldım. Finans piyasalarında etkin ve kamu kurumlarında yetkili, yerli ve yabancı birçok panelistin iştirak ettiği uluslararası nitelikte bir organizasyondu.

Bu organizasyon mevcut finansal sistemin; toplumlara hizmet etmediğini, gelir adaletsizliğine yol açtığını, reel ekonomiyi desteklemediğini, insan fıtratına ters ve sadece sermayenin kazandığı bir sömürü düzeni olduğunu iddia ediyor.

Bunu iddia ederken de yerine alternatif bir sistem sunuyor ve adını “İnsani Finans” olarak adlandırıyor. Alternatif sistemini tanımlarken; insanı merkez aldığını, çalışarak katma değer üretmeye odaklandığını, risk paylaşımını esas aldığını, toplum faydasının gözetildiğini, girişimci yaklaşımların desteklendiğini ve gelir adaletinin sağlayarak toplumda huzurun tesis edileceğini iddia ediyor.

Aslında savunulan ve İnsani Finans diye adlandırılan bu sistem, bu sitede de yazılarını da görebileceğiniz üzere “İslami Finans”ı temel alıyor. Organizasyonun ruhu ve anlattıkları İslami Finans prensipleriyle birebir uyumluydu. Peki niye İnsani Finans ismi tercih edilmiştir? Muhtemelen uluslararası ölçekli bu organizasyonda “İslami” bir başlık davetkâr olmayacağını ve bir kesimin bu sisteme önyargıyla bakacağı düşünülmüş olabilir. Bu sisteme önyargısız bir şekilde bakılırsa eğer dil, din, ırk ve kültür farklı olmaksızın tüm insanlığın yararına olduğu anlaşılacaktır.

Organizasyonun misyonuna yakışır nitelikte başarılı bir planlanma yapılmıştı. Panelleriyle, atölye çalışmalarıyla, açılan stantlarıyla ve kahve aralarında gerçekleştirilen birebir sohbetleriyle herkesin konu hakkında hem bilgi sahibi olduğu hem de keyif aldığı bir organizasyon oldu.

Bu yolculukta katkı sunan herkese teşekkür ederiz. Türkiye Finans olarak stant kurduğumuz bu organizasyondan birkaç fotoğrafı da aşağıda paylaşıyorum.

IMG_7522

IMG_7681

insani finans

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: